Alleluja! Już po wyborach! Listopad -jako miesiąc senny- także się kończy! Wciąż zastanawiacie się, co zrobić z sąsiadami? To dobrze, bo wciąż jest czas na zorganizowanie jakiejś akcji!
W poniedziałek o 18 spotykamy się u nas w stowarzyszeniu na Podwalu 13 z osobami, które organizują u siebie Podwórkowa Gwiazdkę! Zbieramy dalej dobre pomysły i przede wszystkim pogadamy- jakie trudności nam przeszkadzają i jak im zaradzić!
Trochę zdjęć z naszych operacyjnych podwórkowych spotkań i parę dobrych pomysłów!
Skoro juz wiemy JAK zaplanować nasze Gwiazdkowe działania, może czas zastanowić się w jaki sposób można tę naszą energię przekuć na pomoc dla kogoś potrzebującego... Oczywiście pomagać można różnymi drogami - wystarczy rozejrzeć się w swoim sąsiedztwie by zobaczyć, że ulicę obok mamy dom dziecka, w klatce trzeciej mieszka starsza pani, której można byłoby zrobić zakupy, a jakaś organizacja robi zbiórkę żywności. Wszystkie pomysły dozwolone, a nawet wskazane! Każdy z Was musi sam zdecydować jaka forma pomocy jest mu najbliższa.
Dziś chcemy przedstawić Wam dwie organizacje, które zgodziły sie współpracować z nami przy akcji Podwórkowej Gwiazdki - Bank Żywności i Szlachetną Paczkę.
BANK ŻYWNOŚCI
Fundacja Bank Żywności SOS w Warszawie istnieje od 16 lat. Jest organizacją pozarządową non profit, której głównym działaniem jest pozyskiwanie żywności zagrożonej zmarnowaniem, a następnie przekazywanie jej najbiedniejszym mieszkańcom województwa mazowieckiego.
Powodem założenia Fundacji była nasza zdecydowana niezgoda na paradoksalną, a zarazem zatrważającą sytuację, jaka ma miejsce w polskiej rzeczywistości społecznej. Polega ona na tym, ze z jednej strony duża ilość żywności marnuje się bądź jest planowo niszczona, a z drugiej strony w bardzo mocno rozwarstwionym społeczeństwie żyją ludzie głodni lub chronicznie niedożywieni.
Jak pomóc w ramach Banku Żywności?
W czasie naszej akcji Podwórkowej Gwiazdki - organizatorzy ustawią kartony, które WY drodzy Sąsiedzi zapełnicie żywnością o długim okresie przydatności (konserwy, woda, mąka, cukier, olej etc.). Ale żeby pudła były pełne - trzeba najpierw poinformować swoich Sąsiadów, że taka zbiórka się odbędzie!
Akcja ta będzie stanowiła uzupełnienie całorocznej, regularnej pomocy, jakiej warszawski Bank Żywności udziela organizacjom charytatywnym, a – za ich pośrednictwem – najbardziej potrzebującym w naszym mieście. Korzystają z niej przede wszystkim niedożywione dzieci, ubogie rodziny, osoby niepełnosprawne, chore, a także ludzie w podeszłym wieku i bezdomni.
SZLACHETNA PACZKAto ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.
Jak to działa?
Prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.
Szlachetna Paczka różni się od innych tego typu akcji tym, że jest to pomoc bardzo konkretną i bezpośrednia – bo tylko taka pomoc jest skuteczna i może faktycznie poprawić trudną sytuację. Prawdziwa bieda jest jak choroba – aby odpowiednio ją leczy niezbędna jest wcześniejsza diagnoza. To właśnie dlatego najpierw wolontariusze PACZKI odwiedzają rodziny ubogie i pytają o ich potrzeby. W ten sposób darczyńcy mogą przygotować paczki, które są trafionym prezentem – takim, który może coś zmienić, jest spełnieniem marzeń i źródłem radości.
Jak pomóc w ramach Szlachetnej Paczki?
Paczka zachęca w końcu do robienia wyjątkowej jakości prezentów, które mają moc naprawdę silnie wpłynąć na obdarowanych. Wystarczy wraz ze swoimi Sąsiadami zajrzeć na stronę internetową Szlachetnej Paczki, zarejestrować się, wybrać rodzinę, której chce się pomóc, rozdzielić zadania i zacząć zbierać produkty z listy:) Proste i, jak zapewniają osoby, które robiły to w zeszłym roku, dające darczyńcom olbrzymią frajdę i satysfakcję!
Drodzy Sąsiedzi, każdy z Was może pomóc - obojętne, czy swojej sąsiadce, czy rodzinie zarejestrowanej w Szlachetnej Paczce, każdy może sprawić, żeby ten świąteczny czas był trochę lepszy. I dla potrzebujących, i dla Was samych:)
Uff! Już po długim i emocjonującym weekendzie. 8.listopada odbyło się nasze pierwsze spotkanie rozpoczynające akcję! Wiemy, że trudno wybobrażac sobie Święta, gdy dopiero w kalendarzu niepodległość, jeszcze liście na drzewach, a przed nami wybory samorządowe, ale musimy miec trochę czasu, żeby przygotować siebie i sąsiadów do wspólnego działania- stąd zaczęliśmy tak wcześnie. Przez najbliższe dni będziemy publikować dla Was zebrane materiały, które mogą Wam pomóc w Gwiazdce, koniecznie do nas piszcie: podworkowagwiazdka@gmail.com lub dzwońcie: 606743302 w razie wszelkich pytań, a także bedziemy Was na bieżąco informować, które punkty i sąsiedztwa przyłączyły się do akcji!
W zeszły poniedziałek opowiedzieliśmy w Grawitacji, jak wygląda nasz pomysł, dziewczyny ze Szlachetnej Paczki i Banku Żywności popowiedziały nam, jak można pomóc, a Grażyna i Maciek wytłumaczyli, na czym polega sąsiedzka impreza i co trzeba zrobić, żeby udało się ją zrealizować. Jakie były ich rady? INFORMOWAĆ, PODZIELIĆ OBOWIĄZKI, NIE PODDAWAĆ SIĘ I PRZEDE WSZYSTKIM- CHCIEĆ TO ZORGANIZOWAĆ :)
Nasze porady w sprawie Podwórkowej Gwiazdki są zawarte w tym filmie! Koniecznie prześlijcie je dalej, bo może ktoś będzie zainteresowany takim działaniem!
Zapraszamy serdecznie do Grawitacji w przyszły poniedziałek 8.listopada! (ul. Browarna 6) Zaczynamy o 17: 30, opowiemy Wam o naszej wspólnej idei, podzielimy się pomysłami, które do tej pory zebraliśmy, czekamy także na Wasze pomysły. Zachęcamy do wspólnego działania sąsiedzkich "świeżaków", jak i sąsiedztwa, które już inicjują podobne akcje. Dowiecie się więcej o Szlachetnej Paczce i Banku Żywności, a Maciek Marks i Grażyna Sosenko opowiedzą, jak wyglądała praca z sąsiadami w maju!
Szukamy dobrych pomysłów, czekamy na aktywne sąsiedztwa, pokażcie, że istniejecie!
A w ramach zachęty, kilka ciekawych przykładów gwiazdkowych sąsiedzkich działań:
Uh,przed nami wiele maili i listów do wysłania oraz pytań, które czekają na odpowiedź!
Ale już po pierwszych chwilach z Podwórkową Gwiazdką możemy wyróżnić kilka FAQ, więc z przyjemnością tłumaczymy, o co nam w ogóle chodzi!
CZY JESTEŚMY ORGANIZATORAMI PODWÓRKOWEJ GWIAZDKI?
Jesteśmy inicjatorami takiego projektu, zachęcamy do tego aby sąsiedztwa brały w nim udział, ale to nie jest "nasza" impreza- nie jesteśmy jej organizatorami, w związku z czym oprócz wsparcia edukacyjnego, organizowania takich roboczych spotkań, na których można się dzielić swoimi wątpliwościami i trudnościami i oczywiście promowania informacji o wszystkich miejscach, które biorą w tym udział- nic więcej nie dajemy jako ruch. W związku z tym miejsca, w których już są takie bożonarodzeniowe wydarzenia też chętnie zapraszamy, aby wspierały te sąsiedztwa, w których jeszcze nic się nie dzieje, a to, że tego samego dnia będzie Podwórkowa w kilkunastu- może kilkudziesięciu (dzień sąsiada był w 30) daje po prostu siłę i motywację, ze warto takie wydarzenia inicjować i można zawsze powiedzieć sąsiadom "cała Warszawa to organizuje"!
(oczywiście jako osoby prywatne- robimy PG w swoich sąsiedztwach ;))
CZY POTRZEBA DUŻO PIENIĘDZY NA TAKIE WYDARZENIE?
Może to Was zaskoczyć, ale chodzi o to, aby zorganizować wraz z sąsiadami takie spotkanie bez pieniędzy, albo jak tylko się da- jak najmniejszym kosztem. Dlatego po wymyśleniu z grupą sąsiadów, co mogłoby się zadziać na takim zimowym spotkaniu *(lista "dobrych pomysłów" już niedługo na naszej stronie), trzeba się zorientować, jakie zasoby są w okolicy- jaki sklep mógłby się włączyć, co sami sąsiedzi potrafią i co mogliby przynieść.
PRZECIEŻ POTRZEBA WIELE MIESIĘCY, ABY ZORGANIZOWAĆ TAKIE „OGROMNE” I DO TEGO CHARYTATYWNE WYDARZENIE…
Wydarzenie jest ogromne, ale dlatego, ze trzeba dotrzeć do ludzi. Najpierw zorganizować pierwsze spotkanie i dowiedzieć się, czego by chcieli, potem podzielić się zadaniami i wciąż informować mieszkańców- najlepiej bezpośrednio- że będzie takie spotkanie. Od 8 listopada mamy właściwie miesiąc, żeby zebrać sąsiadów oraz zastanowić się, komu pomóc. Poprosiliśmy do współpracy Bank Żywności i Szlachetną Paczkę, gdyby sąsiedzi potrzebowali wsparcia i pewniej inspiracji, jak i komu pomóc. Zachęcamy do tego, aby zorientować się, kto w najbliższym otoczeniu potrzebuje pomocy- może dom dziecka, może jakaś organizacja.