piątek, 31 października 2014

Dobra rada dla Sąsiada nr. 3: Jak zachęcić do współpracy lokalnych partnerów?

Wydobywanie lokalnego potencjału to istotny krok w przygotowywaniu sąsiedzkiej inicjatywy. Zachęcaliśmy Was do zrobienia rozeznania wśród sąsiadów i zastanowienia się, co każdy może dać od siebie, czego chętnie nauczyłby innych mieszkańców. Tym razem chcielibyśmy zaproponować Wam nawiązanie współpracy z lokalnymi partnerami.



Wszyscy sąsiedzi zaopatrują się w świeże pieczywo w lokalnej piekarni? Warto porozmawiać z właścicielem, może sprezentuje Wam mąkę i cukier, główne składniki do wspólnie przygotowywanych ciasteczek, a w zamian za zaprosicie go do sąsiedzkiego świętowania? Macie w okolicy instytucję organizującą odpłatne, twórcze warsztaty? Nic nie szkodzi zaproponować właścicielom przeprowadzenie bezpłatnych zajęć w zamian za miło spędzony czas oraz mały poczęstunek w postaci uprzednio przygotowanych pierniczków:) Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy przełamać lody i niezobowiązująco porozmawiać. Lokalne miejsca bardzo chętnie wspierają oddolne inicjatywy, trzeba im tylko to zaproponować. Warto pamiętać, aby przy pozyskiwaniu partnerów do akcji mówić językiem korzyści, uświadomić ich jak ważna jest dbałość o relacje na poziomie międzyludzkim w środowisku lokalnym.
Zachęcamy Was do nawiązywania kontaktów i tworzenia silnych partnerstw lokalnych, które stanowią solidny grunt dla trwałych więzi sąsiedzkich.

środa, 29 października 2014

Spotkanie informacyjne dla mieszkańców

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Podwórkowej Gwiazdki i poznać aktywnych mieszkańców, którzy przygotowali już takie wydarzenie? Na spotkaniu, które odbędzie się w czwartek, 6 listopada o godz. 18:00 w "3 pokojach z kuchnią", dowiesz się jak zorganizować sąsiedzkie święto na swoim podwórku!

Gościem specjalnym, który opowie o swoich doświadczeniach będzie Katarzyna Górska - Manczenko, która zainicjowała Podwórkową Gwiazdkę przy ul. Wyspowej na warszawskim Targówku.

WSTĘP WOLNY!



Podwórkowe inspiracje plastyczne

Jakie dekoracje świąteczne można przygotować z sąsiadami? Zaprezentujemy Wam kilka pomysłów plastycznych na proste i efektowne dekoracje choinkowe - i nie tylko. Dzisiaj czas na ozdoby z szyszek.


Wystarczy świąteczna wstążka w kratkę, aby zachowując surowy charakter szyszki, stała się ona klasyczną ozdobą choinkową.

Malując wnętrze szyszki i dodając do niej nieco innych, naturalnych świątecznych motywów (liście, trochę elementów pozłacanych) uzyskamy śliczne, a zarazem proste mini-stroiki. W sam raz na choinkę!



Piękne ozdoby przygotujemy wykorzystując farby i pasmanteryjne znaleziska w naszym domu:) Przydadzą się koraliki, guziki, kawałek wstążki.


Przygotowanie takich szyszkowych ludzików lub krasnali to sama przyjemność dla dzieci i ich rodziców.



Szyszki to doskonała "baza" do tworzenia innych postaci, również zwierzątek :)


Aby dołączyć do akcji, wypełnij krótkie zgłoszenie :)

sobota, 25 października 2014

Dobra rada dla Sąsiada nr. 2: Co na pierwszym spotkaniu informacyjnym?

W poprzedniej części opisaliśmy w jaki sposób rozpocząć przygotowania do pierwszego spotkania organizacyjnego. Jeżeli udało się nam znaleźć właściwy termin, miejsce oraz sposób na poinformowanie sąsiadów, możecie być z siebie dumni – pierwsze i bardzo trudne zadanie już za wami! Teraz podpowiemy Wam jak przeprowadzić takie spotkanie.

Na początek warto pokazać przybyłym fotorelację bądź wideo z dotychczasowych inicjatyw sąsiedzkich zrealizowanych w Warszawie. Pomocą służy strona www.InicjatywySasiedzkie.pl oraz kanał na YouTube. Znajdziecie tam m.in. reportaż z ubiegłorocznej edycji Podwórkowej Gwiazdki. Prezentacja materiałów ma na celu oswojenie sąsiadów z tematem oraz zachęcenie do rozmowy – pomysły rodzą się dzięki inspiracjom!



Warto przedstawić własny pomysł na wydarzenie, by zachęcić do podsuwania innych propozycji przez sąsiadów. Jeśli widzicie, że przynajmniej jeden sąsiad wyraża aprobatę dla tego, co mówicie, jest dobrze! Zarażenie pozytywną energią i znalezienie osoby „mówiącej tym samym językiem” jest niezwykle cenne, z bardzo prostej przyczyny – co dwie głowy do „rozkręcania” sąsiadów, to nie jedna. 

Istotne jest poddanie dyskusji potrzeb przybyłych oraz ustalenie celu działania – czy zależy nam na jednorazowym, świątecznym spotkaniu z kolędowaniem i składaniem życzeń? Czy pierwsza inicjatywa ma być początkiem budowania czegoś trwałego, na lata? Wszystko zależy od oczekiwań mieszkańców. Kiedy uzyskacie w miarę jednolitą decyzję po co podjąć się inicjatywy i jakie ona może przynieść skutki, zachęcamy do rozmowy o indywidualnych umiejętnościach. Sąsiadka z 9 ma zdolności manualne? Będzie idealną osobą do poprowadzenia warsztatu rękodzielniczego. Sąsiad spod 13 jest mechanikiem samochodowym? Może będzie miał pomysł na to, w jaki sposób zaprezentować swoje umiejętności włączając w działanie swoich sąsiadów? Zapach wypieków z parteru rozpływa się po całej klatce schodowej? Poprośmy zdolną sąsiadkę o przygotowanie jej popisowego ciasta! Może zrobimy konkurs ciasteczek, bądź wspólnie przy stole udekorujemy pierniczki? Trzeba wyjść od indywidualnych umiejętności pasjonatów do możliwości podzielenia się swoim talentem z innymi.

Burza mózgów pozwoli ustalić plan wydarzenia. Pamiętajcie o ustaleniu daty i miejsca! Zdecydowanie te dwie rzeczy trzeba zarezerwować jak najwcześniej. W poszukiwaniu dobrego miejsca warto rozważyć nawiązanie współpracy z okolicznym domem kultury, biblioteką czy klubokawiarnią – te instytucje najczęściej dysponują przestrzenią do wynajęcia, a pracownicy/właściciele charakteryzują się otwartością na nowe pomysły. Przychylni lokalni partnerzy to skarb dla nowobudowanych sąsiedzkich więzi!

Przyda się również podział obowiązków – bez niego poszczególne elementy składające się na organizację inicjatywy po prostu się rozsypią. Nie warto również brać zbyt dużo na głowę – co istotne, trzeba wyjść z założenia i powiedzieć to głośno – jest to nasza wspólna inicjatywa i zrobimy tyle, ile się da, aby mogła dojść do skutku. Wielokrotnie sąsiedztwom udało się zorganizować duże wydarzenie, ale przez natłok obowiązków zapomnieli o najważniejszym celu – spotkaniu i rozmowie… 



Nie zapominajcie o osobach, którym nie przychodzi do głowy nic, czym mogliby podzielić się z innymi. Można ich zaangażować do innych odpowiedzialnych funkcji, zwłaszcza zadań organizacyjnych.

Kiedy już wstępnie wiecie, co chcecie zrobić, koniecznie trzeba zastanowić się, czego potrzebujecie do zrealizowania waszych pomysłów – stoły, jedzenie, pozwolenie na miejsce. Postarajcie się sprawiedliwie podzielić się tym, co każdy może dać od siebie. Tutaj również warto rozejrzeć się po okolicy i zaprosić do współpracy lokalnych parterów. Jak to zrobić? Zaglądajcie na naszego bloga, już niedługo pojawi się podpowiedź!

Po spotkaniu organizacyjnym morale powinny wzrosnąć:) Jeśli na spotkanie przyszły dwie-trzy osoby, również można posunąć wstępne ustalenia. Na pewno nie należy ustawać w ciągłym informowaniu sąsiadów o inicjatywie i dla pewności ustalić termin drugiego spotkania.

piątek, 17 października 2014

Dobra rada dla Sąsiada nr. 1: Jak zorganizować spotkanie informacyjne z sąsiadami

Chciałbyś zorganizować inicjatywę w swoim sąsiedztwie, ale nie wiesz w jaki sposób? Spokojnie, Q Ruch Sąsiedzki jest do Waszej dyspozycji. Rozpoczynamy cykl "Dobra rada dla Sąsiada", w którym postaramy się udzielić Wam praktycznych porad jak to zrobić.



Podwórkowa Gwiazdka może stać się Waszą sąsiedzką tradycją, na którą czekają z niecierpliwością wszyscy sąsiedzi przez cały rok. Jednakże żeby do tego doszło, coś musi się wydarzyć po raz pierwszy :) Jeśli masz w sobie duszę społecznika, który odczuwa potrzebę integracji z lokalną społecznością, lub po prostu masz przeczucie, że takie sąsiedzkie spotkanie może się wydarzyć również w Twoim sąsiedztwie, podejmij wyzwanie zorganizowania inicjatywy! Początek leży w Twoich rękach! Potem, gdy „zarazisz” swoim entuzjazmem innych, będzie już tylko łatwiej :)

Dziś postaramy się podpowiedzieć Wam w jaki sposób możecie rozpocząć przygotowania. Krok pierwszy to zorganizowanie spotkania informacyjnego, na którym przedstawicie przybyłym mieszkańcom swój pomysł na wydarzenie. Do zorganizowania spotkania potrzebujemy tylko trzech elementów: miejsca, terminu i sposobu na dotarcie z informacją do sąsiadów.



Miejscem może być okoliczny skwerek, jeśli pozwala na to pogoda. W innym wypadku może to być wspólna, zadaszona przestrzeń, jak na przykład suszarnia, klatka schodowa czy własne mieszkanie. Jeśli wspólnota mieszkaniowa ma pomieszczenie, w którym spotyka się cyklicznie, możecie zapytać o bezpłatne udostępnienie takiego miejsca na potrzebę spotkania z mieszkańcami. Może to być oczywiście pobliska kawiarnia lub klub osiedlowy, ale z doświadczenia wiemy, że na pierwsze spotkanie warto wybrać przestrzeń, do której dotarcie nie będzie stanowiło problemu.

Wybierając termin spotkania, warto zastanowić się nad dniem powszednim i wieczorną porą. Pamiętajcie, że w czasie weekendu ludzie bardzo często wyjeżdżają bądź odpoczywają w domowym zaciszu. W trakcie tygodnia natomiast, kiedy sąsiedzi są w rytmie obowiązków, łatwiej będzie im przybyć na spotkanie, zwłaszcza, jeśli nie będą musieli udawać się na nie zbyt daleko.  

Dobrą metodą na poinformowanie sąsiadów o pierwszym zebraniu jest stworzenie kilku plakatów, które możecie powiesić na tablicy ogłoszeniowej bądź karteczki z informacją, które możecie wrzucić do skrzynek pocztowych sąsiadów. Inną sprawdzoną metodą jest zaproszenie każdego sąsiada z osobna na takie spotkanie. Nie każdy rzecz jasna ma na to czas, więc jeśli macie forum internetowe waszego osiedla bądź ulicy, możecie umieścić takie ogłoszenie w sieci. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy mieszkańcy korzystają z internetu, dlatego warto zastanowić się jaki będzie najlepszy sposób na dotarcie do ludzi w konkretnym sąsiedztwie.



Zdajemy sobie sprawę jak trudne jest przełamać nieśmiałość i odezwać się do sąsiadów, których do tej pory tylko mijaliśmy na klatce schodowej. Jak zareagują na propozycję spotkania organizacyjnego? Czy odpowiedzą, że nie mają czasu? A może, co gorsza, wyśmieją? Drodzy Pomysłodawcy! Możecie się spodziewać tylu różnych reakcji i odpowiedzi, ilu macie sąsiadów w okolicy. Niemniej jednak dotychczasowe inicjatywy sąsiedzkie w Warszawie pokazują, że choć w pierwszym kontakcie osoby nie wyrażają szczególnego zainteresowania, to finalnie uczestniczą w sąsiedzkim święcie razem z innymi. Sąsiadom trzeba dać czas – pamiętajmy, że każdy z nas ma pracę i inne obowiązki, które przysłaniają potrzeby towarzyskie i integracyjne.

W następnym wpisie w serii „Dobra rada dla sąsiada” doradzimy Wam, jak poprowadzić pierwsze spotkanie :)

Folder informacyjny Podwórkowej Gwiazdki


Drodzy Sąsiedzi i Sąsiadki! Czy wiecie, że do wigilii Bożego Narodzenia pozostało 67 dni? To już najwyższy czas na zaplanowanie świątecznej inicjatywy z sąsiadami!

Zapraszamy do zapoznania się z folderem informacyjnym Podwórkowej Gwiazdki 2014.

Przypominamy, że cały czas istnieje możliwość zgłoszenia chęci udziału w tegorocznej edycji, w postaci krótkiego formularza, dostępnego TUTAJ :)



czwartek, 16 października 2014

V edycja Podwórkowej Gwiazdki przed nami :)

Podwórkowa Gwiazdka to inicjatywa sąsiedzka zainicjowana przez Q Ruch Sąsiedzki, której celem jest integracja i budowanie dobrych relacji w najbliższym otoczeniu swojego miejsca zamieszkania. Jest inicjatywą dobrowolną, tworzoną przez sąsiadów dla innych, która nie wymaga nakładów finansowych. Jest także doskonałą okazją do poznania lokalnych zasobów i niesienia pomocy potrzebującym.
Każda okazja do spotkania i rozmowy z sąsiadem jest dobra. Dlaczego warto rozpocząć budowę trwałych relacji sąsiedzkich w tym grudniowym czasie?
Ponieważ atmosfera towarzysząca Świętom Bożego Narodzenia jest niepowtarzalna i na swój sposób magiczna. Przestajemy myśleć o problemach, a ewentualne konflikty przestają mieć znaczenie. Chętniej spędzamy czas razem, a także łatwo przychodzi nam dzielić się radością z innymi. Kiedy temperatura za oknem spada, przyjemnie jest po prostu porozmawiać przy kubku z gorącą herbatą… Ze swoim sąsiadem, oczywiście.
Dla wielu osób jest to pora zmian i nowego początku. Jeśli wraz z innymi mieszkańcami osiedla uważacie, że trzeba coś zmienić wokół wspólnego podwórka, to jest to dobry moment na tego typu działanie.
Przede wszystkim świąteczna atmosfera sprzyja otwartości na drugiego człowieka, który może potrzebować naszego wsparcia. Podejmując integrujące działania, wspólnie możemy pomóc innym bez ponoszenia kosztów finansowych. Warto rozejrzeć się wokół siebie i podzielić się tym, co mamy, a może to być zarówno dobre słowo, uśmiech, czy towarzystwo w czasie świąt. Wystarczą tylko chęci!
Pomocy chętnie udzieli Wam Q Ruch Sąsiedzki, który w tym roku przygotował trzy rodzaje wsparcia:

  • Patronat nad wydarzeniem, czyli promowanie Waszej inicjatywy w mediach, umieszczenie informacji o niej w Katalogu Punktów Sąsiedzkich oraz relacja fotograficzna z wydarzenia na stronie Q Ruchu Sąsiedzkiego.
  • Wsparcie promocyjne, czyli patronat nad wydarzeniem + zestaw materiałów promocyjnych (plakaty, ulotki, zaproszenia, naklejki itp. gadżety z logo akcji).
  • Wsparcie promocyjne i materialne (tzw. Niezbędnik Sąsiedzki), czyli patronat nad wydarzeniem + zestaw materiałów promocyjnych + zestaw materiałów plastycznych, które mogą być przydatne podczas Waszego wydarzenia np. w ramach warsztatów tworzenia ozdób choinkowych.
Czekamy na chętnych organizatorów, dlatego zachęcamy do wypełnienia krótkiego zgłoszenia dostępnego  tutaj :) .

Wsparcia merytorycznego udziela również Koordynatorka Podwórkowej Gwiazdki, Aleksandra Wolczyk (mail: aleksandraw@cal.org.pl; tel. 693 639 744).