sobota, 29 listopada 2014

Dobra rada dla Sąsiada nr. 7: Jakie możecie napotkać trudności?

Nie chcielibyśmy ostudzić Waszych chęci i zaangażowania, ale przy organizacji inicjatywy sąsiedzkiej, jak z resztą w życiu na co dzień, możecie napotkać pewne trudności. Z doświadczenia wiemy jednak, że są one do pokonania!

Małe zaangażowanie do wspólnego działania – aby nie dopuścić do sytuacji, w której zostaniecie sami z przygotowaniami, warto uświadamiać sąsiadom, że jest to wspólna inicjatywa, że odpowiadacie za nią wszyscy i tylko w zorganizowaniu grupy tkwi potencjał sprawczy :)

Bierna postawa mieszkańców - nie zawsze wszystkie osoby są w stu procentach przekonane do inicjatywy. Aby ich zachęcić, chętnie zorganizujemy spotkanie informacyjne o sąsiedzkich inicjatywach. Polecamy również nasze archiwum na stronie www.InicjatywySasiedzkie.pl. Warto pamiętać, że Podwórkowa Gwiazdka odbywa się w grudniu, kiedy serca wszystkich wydają się bardziej otwarte na innych – a jeśli sąsiad powie definitywne „nie” – zaprosić go mimo wszystko, gwarantujemy, że jeśli nie przyjdzie w tym roku, to pojawi się przy okazji kolejnej Waszej inicjatywy. Dla wielu osób jest to zjawisko nowe i niezrozumiałe, które trzeba „oswoić” :)

Pozyskanie partnerów – w tym działaniu, które przyjmuje czasem charakter negocjacji, warto posługiwać się argumentem korzyści z udziału - uświadomić partnerów jak ważna jest dbałość o relacje na poziomie międzyludzkim w środowisku lokalnym.

„Rozruszanie imprezy” – zachęcamy do zastanowienia się, co można zaproponować na początek inicjatywy. Najlepiej, żeby było to działanie umożliwiające zapoznanie się sąsiadów z imienia, wtedy będzie łatwiej.

piątek, 28 listopada 2014

Sąsiedzi mogą pomóc już od tego weekendu!

Sąsiedzka zbiórka żywności dla potrzebujących? Banki Żywności SOS w Warszawie w ten weekend w 33 hipermarketach zbierają produkty spożywcze dla rodzin, które potrzebują pomocy. Jeśli spotkacie sąsiada w hipermarkecie, koniecznie przypomnijcie mu o akcji!



czwartek, 27 listopada 2014

Warsztaty sąsiedzkie na Gocławiu

Zapraszamy dzieci i dorosłych do wzięcia udziału w warsztatach robienia sąsiedzkich przypinek, które organizujemy w CH Gocław w najbliższą niedzielę od godz. 15:00! Każda przypinka robiona jest własnoręcznie, możesz wybrać wzór albo sam/a go przygotować, a wszelkie kreatywne hasła i motywy graficzne dozwolone! Taka przypinka może stać się drobnym upominkiem dla Twojego sąsiada, posłużyć jako nietypowa ozdoba świąteczna albo po prostu być po prostu symbolem sąsiedzkiej życzliwości. Zapraszamy do zabawy :)







wtorek, 25 listopada 2014

Napisali o nas...

Nasz patron medialny, portal warszawa.ngo.pl opublikował podsumowanie dotychczasowych zgłoszeń do akcji :)


Podwórkowe inspiracje plastyczne

Dzisiaj kilka pomysłów na inne choinki, które można wykonać wykorzystując przedmioty, które mamy w domu.


 

Wystarczy skręcić porcję sianka bożonarodzeniowego i ułożyć ją na kształt choinki. Do tego trochę małych ozdób i gwiazdka wieńcząca szczyt siankowej choinki.


Elastyczne i podatne na skręcanie są gałązki brzozy, które możemy pozbierać podczas wycieczki do lasu. Pomocą w ujarzmieniu gałązek służy sznurek lub ozdobny łańcuch.



Kolorowe pióra, które dzięki temu, że są lekko wygięte, efektownie tworzą drzewko choinkowe. Można je przykleić do papierowego stożka taśmą lub klejem, a następnie ozdobić brokatem czy koralikami.



Skręcając bibułę w mini-różyczki możemy udekorować nimi mini choinkę - wygląda pięknie!


Choinka ze sznurka lub muliny? Zwijamy kartkę papieru tak, aby powstał stożek i obklejamy go dokładnie taśmą klejącą. Następnie należy przygotować sobie kubeczek, do którego wyciśniemy klej i dodajemy trochę wody. Zanurzamy w nim całą mulinę (trzeba uważać, żeby się nie poplątała) i owijamy nią stożek. Zostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin, po czym wyciągamy delikatnie stożek i mamy gotową choinkę. Teraz wystarczy ją już tylko ozdobić!


Na koniec choinka z książek :)

niedziela, 23 listopada 2014

Napisali o nas...

Jeśli wpadł Wam do ręki najnowszy numer bezpłatnego miesięcznika Halo-Wawa, zapraszamy na stronę 9 :) Jest tam co prawda nasza pierwsza informacja prasowa, ale bardzo nas cieszy, że dzięki naszemu patronowi medialnemu wieść o nas niesie się w mieście!

Halo-Wawa artykuł o Podwórkowej Gwiazdce w PDF 



czwartek, 20 listopada 2014

Dobra rada dla Sąsiada nr. 6: Co możemy zrobić z Sąsiadami?

Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że wszystko zależy od Waszej kreatywności! Warto również czerpać z doświadczenia innych aktywnych sąsiadów i zainspirować się następującymi działaniami:

  • wspólne ubieranie choinki – tradycja kultywowana w większości polskich domów, przywołująca ciepło rodzinnego spotkania i radosną atmosferę świąt. Nie szkodzi, jeśli w Waszej okolicy nie ma świerku - może być wybrane przez wszystkich świąteczne drzewo;

  • zawody w lepieniu największego bałwana – czyli radosna zabawa dla rodziców z dziećmi, która może być również międzypokoleniową konkurencją. Nagrodą w zawodach mogą być wspólnie przygotowywane słodkości;
  • pieczenie ciasteczek i pierników – zadanie łączące wszystkich łasuchów oraz osoby posiadające zmysł artystyczny – dekorując wypieki można przez chwilę poczuć się jak artyści. A jeśli przy okazji wymienicie się przepisami na ulubione ciasta i ciasteczka, będziecie mieli pretekst do kolejnego spotkania i wypróbowania smakołyków w wersji sąsiada;

  • warsztaty kulinarne – prowadzone na przykład przez sąsiadkę, która na co dzień raczy wszystkich mieszkańców klatki schodowej smakowitym zapachem przygotowywanych dań. To będzie doskonała okazja do podszkolenia umiejętności kulinarnych i nauki przygotowywania tradycyjnych, świątecznych posiłków;
  • sąsiedzkie kolędowanie – w święta śpiewać każdy może! A gdy znajdzie się wśród Was osoba potrafiąca grać na dowolnym instrumencie, to już sama przyjemność i kultywowanie polskiej tradycji;

  • kiermasz książek – może uda się Wam namówić innych do czytania? Albo okaże się, że Waszą ulubioną książką zostanie ta polecona przez sąsiadkę;

  • przygotowanie ozdób choinkowych – zajęcie, które sprawdza się za każdym razem i angażuje wszystkich – od dzieci po seniorów. Co powiecie na podjęcie wyzwania i zrobienie najdłuższego łańcucha choinkowego? Oprócz przygotowanych ozdób nie zapomnijcie powiesić na świątecznym drzewku waszych życzeń dla sąsiadów, np. w formie kartki bądź bombki.

wtorek, 18 listopada 2014

Podwórkowe inspiracje plastyczne

Zaglądając do domowej spiżarni możemy znaleźć kolejne ciekawe materiały do zrobienia ozdób świątecznych. Tym razem czas na makaron :)





Choinki - przytwierdzając makaron klejem do stożka z papieru. Wcześniej makaron można dowolnie pomalować farbami lub spray'em, a na koniec oprószyć sztucznym śniegiem (również w spray'u). Wychodzą takie cuda!



Wykorzystując różne kształty makaronów można stworzyć niesamowite ozdoby choinkowe.



Łańcuch z makaronu? Nie tylko we włoskiej restauracji!




poniedziałek, 17 listopada 2014

Premiera Katalogu punktów sąsiedzkich

W niedzielę, 16 listopada, zakończył się nabór zgłoszeń do ogólnowarszawskiej akcji Podwórkowa Gwiazdka. Wiemy już gdzie i kiedy sąsiedzi spotkają się, żeby wspólnie spędzić czas, bliżej poznać i zintegrować w przedświątecznej atmosferze. Mamy przyjemność ogłosić, że świętujących sąsiedztw będzie jeszcze więcej niż w zeszłym roku - zgłosiło się aż 40 sąsiedztw!

 W tym roku najbardziej aktywni będą mieszkańcy Mokotowa i Śródmieścia (obie dzielnice po 6  punktów sąsiedzkich). W tych dzielnicach prym wiodą partnerstwa lokalne oraz nieformalne grupy mieszkańców. Zaraz za nimi jest Wawer (5 punktów), w którym ruch sąsiedzki rozwijają biblioteki oraz ośrodki kultury. Wśród organizatorów Podwórkowej Gwiazdki są także grupy nieformalne i organizacje z takich dzielnic jak: Białołęka (2), Ochota (3), Praga Południe (2), Praga Północ (2), Targówek (3), Ursynów (2), Wesoła (1), Wola (3), Żoliborz (1). Wyjątkowo cieszy fakt, że uaktywnili się mieszkańcy dzielnic do tej pory niezaangażowanych w grudniowe świętowanie sąsiedzkie, tj. Bemowa, Bielan, Ursusa i Włoch.

Z przyjemnością publikujemy Katalog punktów sąsiedzkich tegorocznej edycji Podwórkowej Gwiazdki.


Uwaga! Informacje będą na bieżąco uzupełniane i aktualizowane.

piątek, 14 listopada 2014

Przypominamy o terminie przyjmowania zgłoszeń!

Drodzy Sąsiedzi, przypominamy, że zgłoszenia przyjmujemy do niedzieli 16 listopada (włącznie)!

Wszystkim zgłoszonym organizatorom sąsiedzkich wydarzeń w ramach Podwórkowej Gwiazdki oferujemy trzy rodzaje wsparcia:

1) Patronat nad wydarzeniem, czyli promowanie Waszej inicjatywy w mediach, umieszczenie informacji o niej w Katalogu Punktów Sąsiedzkich oraz relacja fotograficzna z wydarzenia na stronie Q Ruchu Sąsiedzkiego.

2)Wsparcie promocyjne, czyli patronat nad wydarzeniem + zestaw materiałów promocyjnych(plakaty, ulotki, zaproszenia, naklejki itp. gadżety z logo akcji).

3) Wsparcie promocyjne i materialne (tzw. Niezbędnik Sąsiedzki), czyli patronat nad wydarzeniem + zestaw materiałów promocyjnych + zestaw materiałów plastycznych, które mogą być przydatne podczas Waszego wydarzenia np. w ramach warsztatów tworzenia ozdób choinkowych.

Wystarczy wypełnić krótki formularz:  http://goo.gl/6IIEvr



Wszystkim zgłoszonym sąsiedztwom oferujemy także bieżące doradztwo ze strony zespołu Q-Ruchu Sąsiedzkiego. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z koordynatorką Podwórkowej Gwiazdki - Aleksandrą Wolczyk (aleksandraw@cal.org.pl).

Przypomnijmy sobie, jak było w ubiegłym roku! Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo:


czwartek, 13 listopada 2014

Dobra rada dla Sąsiada nr. 5: Jak wspólnie z sąsiadami możemy pomóc innym?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym warto otworzyć się na drugiego człowieka. Jest to doskonała okazja do nawiązania życzliwej relacji ze swoimi sąsiadami, ale również do bezinteresownego wsparcia potrzebujących. Dzięki temu Wasza sąsiedzka integracja będzie dodatkowo oparta na solidnym gruncie pomocy dla innych, a wizja celu, który jest wszystkim bliski, utrwali sąsiedzkie więzi. Warto wspólnie z sąsiadami zastanowić się, czy w okolicy waszego osiedla nie ma borykającej się z problemami instytucji, którą możecie wspomóc.



Za niewielkie pieniądze można wspomóc okoliczne schronisko dla zwierząt bądź zorganizować wewnętrzną rekrutację na wolontariuszy opiekujących się podopiecznymi tego miejsca. Z sąsiadem jest zawsze raźniej! Jak widać, nie chodzi wyłącznie o pomocą materialną.

Sąsiedzka zbiórka książek lub zabawek do pobliskiego domu dziecka uszczęśliwi potrzebujące dzieci. Zachęcamy również do wsparcia ogólnowarszawskich i ogólnopolskich akcji charytatywnych, takich jak Szlachetna Paczka czy zbieranie żywności Banku Żywności SOS.




Trudna sytuacja życiowa może zaskoczyć każdego z nas. Zachęcamy do wsparcia potrzebujących sąsiadów. Nie jest to łatwe, ponieważ w ofiarowaniu pomocy indywidualnym osobom bądź rodzinom, trzeba wykazać się empatią i odpowiednim wyczuciem – aby nikogo, mimo dobrych chęci, nie urazić. Drodzy Sąsiedzi! Mogliście się przekonać od samych początków przygotowywania inicjatywy, że kluczem do sukcesu jest rozmowa. Sąsiedzi mają małe dzieci i nie mogą zapewnić im ciepłych ubrań na zimę? Może w waszej szafie zalegają ubrania, z których wasze dzieci już wyrosły? Zachęcamy do dzielenia się sąsiedzką dobrocią również w ten sposób. Jeśli macie samotnego sąsiada, który ma trudności z poruszaniem się (np. z powodu wieku lub choroby), warto zaproponować mu pomoc w zrobieniu i dostarczeniu świątecznych zakupów do domu lub zaprosić go do wigilijnego stołu. Nie od dziś znane jest przysłowie „lepszy sąsiad bliski, niż kuzyn daleki”…

A jeśli wydaje się wam, że nie macie czym podzielić się z innymi… Jest coś, co nic nie kosztuje – to uśmiech i dobre słowo. Nie tylko od święta, ale także na co dzień. Niech to wejdzie wszystkim sąsiadom w nawyk!

środa, 12 listopada 2014

Napisali o nas...

Wieść o Podwórkowej Gwiazdce cały czas krąży po stolicy:)

Mogliście usłyszeć audycję o Podwórkowej Gwiazdce dzięki naszemu patronowi medialnemu Radio Kampus. Dla chętnych do posłuchania zamieszczamy link :)




Napisano również o nas w Gazecie Wiadomości Sąsiedzkie - w wydaniu Gocławskim rzućcie okiem na stronę 12, a w wydaniu z Wesołej - strona 22 :)



Napisali o nas...

Przygotowywania Podwórkowej Gwiazdki 2014 wspiera również Przegląd Praski!

Jeśli natraficie na najnowszy egzemplarz pisma, zachęcamy do zajrzenia na stronę numer 2 :)

Dla chętnych do przeczytania w wersji elektronicznej link.


poniedziałek, 10 listopada 2014

Podwórkowe inspiracje plastyczne

W dzisiejszej odsłonie podpowiemy w jaki sposób możemy udekorować bombki przy użyciu prostych dodatków i farb witrażowych, będących wyposażeniem tegorocznych Niezbędników Sąsiedzkich :)




Reniferki z kciuka? Czemu nie!


Jeśli nie przepadacie za działaniami rękodzielniczymi, w prosty sposób możecie stworzyć bombkę spersonalizowaną - wystarczy napisać swoje imię!





Wykorzystując serwetki lub skrawki materiałów możemy przygotować takie cuda.


Dla wielbicieli błyskotek znajdzie się również taka wersja świątecznych bombek.


Proste, ale efektywne - bombki udekorowane przy użyciu starych gazet, pokryte brokatem.


piątek, 7 listopada 2014

Po spotkaniu w 3 Pokojach z kuchnią

W dniu wczorajszym było nam niezwykle miło spotkać się z tegorocznymi organizatorami Podwórkowej Gwiazdki, w nowym miejscu aktywności lokalnej na Białołęce, 3 Pokoje z kuchnią. O swoich doświadczeniach opowiadała Katarzyna Górska Manczenko. Dziękujemy serdecznie za przybycie! Poniżej zamieszczamy skrót naszych wniosków z tego wieczoru :)





Napisali o nas...


Do organizacji Podwórkowej Gwiazdki zachęcają również nasi patroni medialni:











Jest nam niezmiernie miło! Przypominamy, że w tej edycji organizatorom sąsiedzkich wydarzeń w ramach Podwórkowej Gwiazdki oferujemy trzy rodzaje wsparcia:

1) Patronat nad wydarzeniem, czyli promowanie Waszej inicjatywy w mediach, umieszczenie informacji o niej w Katalogu Punktów Sąsiedzkich oraz relacja fotograficzna z wydarzenia na stronie Q Ruchu Sąsiedzkiego.

2) Wsparcie promocyjne, czyli patronat nad wydarzeniem + zestaw materiałów promocyjnych(plakaty, ulotki, zaproszenia, naklejki itp. gadżety z logo akcji).

3) Wsparcie promocyjne i materialne (tzw. Niezbędnik Sąsiedzki), czyli patronat nad wydarzeniem + zestaw materiałów promocyjnych + zestaw materiałów plastycznych, które mogą być przydatne podczas Waszego wydarzenia np. w ramach warsztatów tworzenia ozdób choinkowych.

Jeśli chcielibyście zgłosić własną inicjatywę oraz aplikować o wyżej wymienione formy wsparcia wystarczy wypełnić krótki formularz:  http://goo.gl/6IIEvr

Wszystkim zgłoszonym sąsiedztwom oferujemy także bieżące doradztwo ze strony zespołu Q-Ruchu Sąsiedzkiego. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z koordynatorką Podwórkowej Gwiazdki - Aleksandrą Wolczyk (aleksandraw@cal.org.pl).

czwartek, 6 listopada 2014

Dobra rada dla Sąsiada nr. 4: Najczęściej zadawane pytania

1. Kto właściwie jest organizatorem Podwórkowej Gwiazdki?

Począwszy od 2009 roku Q-Ruch Sąsiedzki jest inicjatorem akcji, której organizatorami jesteście Wy, aktywni i żądni zmian Sąsiedzi :)

Naszym zadaniem jest wspieranie Was na każdym etapie przygotowań oraz promowanie idei sąsiedzkiej przyjaźni. Służymy wsparciem merytorycznym i promocyjnym. W Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL stworzyliśmy platformę wymiany doświadczeń, na którą składają się spotkania i seminaria w Klubie Sąsiedzkim oraz szkolenia w ramach Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich. Wszystkie nasze działania mają główny cel: wspólne tworzenie silnej sieci aktywnych mieszkańców Warszawy.

Staramy się wesprzeć Was materialnie, dostarczając przedmioty promocyjne (plakaty, ulotki, naklejki) oraz plastyczne, które można wykorzystać do tworzenia świątecznych ozdób na choinkę.



2. W jaki sposób niedoświadczony organizator ma przygotować tak duże wydarzenie?

Choć Podwórkowa Gwiazdka zakłada spotkania sąsiedzkie o różnej skali, to zachęcamy do zorganizowania kameralnego spotkania, którego organizacja Was nie przerośnie. Głównym celem inicjatywy jest integracja i okazja do rozmowy. W mniejszym gronie łatwiej jest zadbać o radosną atmosferę wspólnie spędzanego czasu, a także istnieje większa szansa na zapamiętanie wszystkich imion Waszych sąsiadów!

Większość dotychczasowych organizatorów inicjatyw sąsiedzkich w Warszawie rozpoczynało ich przygotowywanie bez uprzedniego stażu w agencji eventowej :) Aby dla organizatora było łatwiej, zachęcamy do podziału obowiązków. Warto również realnie ocenić szanse i nie planować zbyt wielu atrakcji – postawmy na jakość spotkania, a nie na ilość mini wydarzeń w jego trakcie.

Inicjatywy sąsiedzkie nie wymagają przygotowania dużego budżetu bądź pozyskania sponsorów. Pamiętajmy, że chęci i zaangażowanie liczą się najbardziej, i to właśnie na nich opiera się Wasz sukces. Wystarczy, że każdy sąsiad zaproponuje coś od siebie, podzieli się swoją pasją lub uruchomi kontakty. W każdej lokalnej grupie tkwi potencjał, tylko trzeba nauczyć się go wykorzystać.



3. Czy rzeczywiście pojedyncze spotkanie sąsiadów może być początkiem czegoś nowego?

Dotychczasowe aktywne sąsiedztwa w Warszawie są żywym dowodem na to, że tak! Małe inicjatywy mogą być zaczątkiem silnych więzi międzyludzkich, opartych na wzajemnym zaufaniu, zespołowym budowaniu poczucia bezpieczeństwa i międzypokoleniowej współpracy. Podwórkowa Gwiazdka może być pretekstem do rozpoczęcia dyskusji nad sprawami ważnymi dla społeczności. Sprzyja temu również atmosfera noworocznych planów i postanowień. Jeśli wraz z innymi mieszkańcami osiedla uważacie, że trzeba coś zmienić wokół wspólnego podwórka, to jest to dobry moment.

Niech przyświeca nam cel stworzenia przyjaznej przestrzeni życia.


poniedziałek, 3 listopada 2014

Napisali o nas...


Portal kulturalnie.waw.pl zachęca do zorganizowania oddolnej inicjatywy lokalnej:






Przypominamy, że w tej edycji organizatorom sąsiedzkich wydarzeń w ramach Podwórkowej Gwiazdki oferujemy trzy rodzaje wsparcia:

1) Patronat nad wydarzeniem, czyli promowanie Waszej inicjatywy w mediach, umieszczenie informacji o niej w Katalogu Punktów Sąsiedzkich oraz relacja fotograficzna z wydarzenia na stronie Q Ruchu Sąsiedzkiego.

2) Wsparcie promocyjne, czyli patronat nad wydarzeniem + zestaw materiałów promocyjnych (plakaty, ulotki, zaproszenia, naklejki itp. gadżety z logo akcji).

3) Wsparcie promocyjne i materialne (tzw. Niezbędnik Sąsiedzki), czyli patronat nad wydarzeniem + zestaw materiałów promocyjnych + zestaw materiałów plastycznych, które mogą być przydatne podczas Waszego wydarzenia np. w ramach warsztatów tworzenia ozdób choinkowych.

Jeśli chcielibyście zgłosić własną inicjatywę oraz aplikować o wyżej wymienione formy wsparcia wystarczy wypełnić krótki formularz:  http://goo.gl/6IIEvr . 

Wszystkim zgłoszonym sąsiedztwom oferujemy także bieżące doradztwo ze strony zespołu Q-Ruchu Sąsiedzkiego. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z koordynatorką Podwórkowej Gwiazdki - Aleksandrą Wolczyk (aleksandraw@cal.org.pl).