czwartek, 6 listopada 2014

Dobra rada dla Sąsiada nr. 4: Najczęściej zadawane pytania

1. Kto właściwie jest organizatorem Podwórkowej Gwiazdki?

Począwszy od 2009 roku Q-Ruch Sąsiedzki jest inicjatorem akcji, której organizatorami jesteście Wy, aktywni i żądni zmian Sąsiedzi :)

Naszym zadaniem jest wspieranie Was na każdym etapie przygotowań oraz promowanie idei sąsiedzkiej przyjaźni. Służymy wsparciem merytorycznym i promocyjnym. W Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL stworzyliśmy platformę wymiany doświadczeń, na którą składają się spotkania i seminaria w Klubie Sąsiedzkim oraz szkolenia w ramach Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich. Wszystkie nasze działania mają główny cel: wspólne tworzenie silnej sieci aktywnych mieszkańców Warszawy.

Staramy się wesprzeć Was materialnie, dostarczając przedmioty promocyjne (plakaty, ulotki, naklejki) oraz plastyczne, które można wykorzystać do tworzenia świątecznych ozdób na choinkę.



2. W jaki sposób niedoświadczony organizator ma przygotować tak duże wydarzenie?

Choć Podwórkowa Gwiazdka zakłada spotkania sąsiedzkie o różnej skali, to zachęcamy do zorganizowania kameralnego spotkania, którego organizacja Was nie przerośnie. Głównym celem inicjatywy jest integracja i okazja do rozmowy. W mniejszym gronie łatwiej jest zadbać o radosną atmosferę wspólnie spędzanego czasu, a także istnieje większa szansa na zapamiętanie wszystkich imion Waszych sąsiadów!

Większość dotychczasowych organizatorów inicjatyw sąsiedzkich w Warszawie rozpoczynało ich przygotowywanie bez uprzedniego stażu w agencji eventowej :) Aby dla organizatora było łatwiej, zachęcamy do podziału obowiązków. Warto również realnie ocenić szanse i nie planować zbyt wielu atrakcji – postawmy na jakość spotkania, a nie na ilość mini wydarzeń w jego trakcie.

Inicjatywy sąsiedzkie nie wymagają przygotowania dużego budżetu bądź pozyskania sponsorów. Pamiętajmy, że chęci i zaangażowanie liczą się najbardziej, i to właśnie na nich opiera się Wasz sukces. Wystarczy, że każdy sąsiad zaproponuje coś od siebie, podzieli się swoją pasją lub uruchomi kontakty. W każdej lokalnej grupie tkwi potencjał, tylko trzeba nauczyć się go wykorzystać.



3. Czy rzeczywiście pojedyncze spotkanie sąsiadów może być początkiem czegoś nowego?

Dotychczasowe aktywne sąsiedztwa w Warszawie są żywym dowodem na to, że tak! Małe inicjatywy mogą być zaczątkiem silnych więzi międzyludzkich, opartych na wzajemnym zaufaniu, zespołowym budowaniu poczucia bezpieczeństwa i międzypokoleniowej współpracy. Podwórkowa Gwiazdka może być pretekstem do rozpoczęcia dyskusji nad sprawami ważnymi dla społeczności. Sprzyja temu również atmosfera noworocznych planów i postanowień. Jeśli wraz z innymi mieszkańcami osiedla uważacie, że trzeba coś zmienić wokół wspólnego podwórka, to jest to dobry moment.

Niech przyświeca nam cel stworzenia przyjaznej przestrzeni życia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz