Chciałbyś zorganizować inicjatywę w swoim sąsiedztwie, ale nie wiesz w jaki sposób? Spokojnie, Q Ruch Sąsiedzki jest do Waszej dyspozycji. Rozpoczynamy cykl "Dobra rada dla Sąsiada", w którym postaramy się udzielić Wam praktycznych porad jak to zrobić.
Podwórkowa Gwiazdka może stać się Waszą sąsiedzką tradycją, na którą czekają z niecierpliwością wszyscy sąsiedzi przez cały rok. Jednakże żeby do tego doszło, coś musi się wydarzyć po raz pierwszy :) Jeśli masz w sobie duszę społecznika, który odczuwa potrzebę integracji z lokalną społecznością, lub po prostu masz przeczucie, że takie sąsiedzkie spotkanie może się wydarzyć również w Twoim sąsiedztwie, podejmij wyzwanie zorganizowania inicjatywy! Początek leży w Twoich rękach! Potem, gdy „zarazisz” swoim entuzjazmem innych, będzie już tylko łatwiej :)
Dziś postaramy się podpowiedzieć Wam w jaki sposób możecie rozpocząć przygotowania. Krok pierwszy to zorganizowanie spotkania informacyjnego, na którym przedstawicie przybyłym mieszkańcom swój pomysł na wydarzenie. Do zorganizowania spotkania potrzebujemy tylko trzech elementów: miejsca, terminu i sposobu na dotarcie z informacją do sąsiadów.
Miejscem może być okoliczny skwerek, jeśli pozwala na to pogoda. W innym wypadku może to być wspólna, zadaszona przestrzeń, jak na przykład suszarnia, klatka schodowa czy własne mieszkanie. Jeśli wspólnota mieszkaniowa ma pomieszczenie, w którym spotyka się cyklicznie, możecie zapytać o bezpłatne udostępnienie takiego miejsca na potrzebę spotkania z mieszkańcami. Może to być oczywiście pobliska kawiarnia lub klub osiedlowy, ale z doświadczenia wiemy, że na pierwsze spotkanie warto wybrać przestrzeń, do której dotarcie nie będzie stanowiło problemu.
Wybierając termin spotkania, warto zastanowić się nad dniem powszednim i wieczorną porą. Pamiętajcie, że w czasie weekendu ludzie bardzo często wyjeżdżają bądź odpoczywają w domowym zaciszu. W trakcie tygodnia natomiast, kiedy sąsiedzi są w rytmie obowiązków, łatwiej będzie im przybyć na spotkanie, zwłaszcza, jeśli nie będą musieli udawać się na nie zbyt daleko.
Dobrą metodą na poinformowanie sąsiadów o pierwszym zebraniu jest stworzenie kilku plakatów, które możecie powiesić na tablicy ogłoszeniowej bądź karteczki z informacją, które możecie wrzucić do skrzynek pocztowych sąsiadów. Inną sprawdzoną metodą jest zaproszenie każdego sąsiada z osobna na takie spotkanie. Nie każdy rzecz jasna ma na to czas, więc jeśli macie forum internetowe waszego osiedla bądź ulicy, możecie umieścić takie ogłoszenie w sieci. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy mieszkańcy korzystają z internetu, dlatego warto zastanowić się jaki będzie najlepszy sposób na dotarcie do ludzi w konkretnym sąsiedztwie.
Zdajemy sobie sprawę jak trudne jest przełamać nieśmiałość i odezwać się do sąsiadów, których do tej pory tylko mijaliśmy na klatce schodowej. Jak zareagują na propozycję spotkania organizacyjnego? Czy odpowiedzą, że nie mają czasu? A może, co gorsza, wyśmieją? Drodzy Pomysłodawcy! Możecie się spodziewać tylu różnych reakcji i odpowiedzi, ilu macie sąsiadów w okolicy. Niemniej jednak dotychczasowe inicjatywy sąsiedzkie w Warszawie pokazują, że choć w pierwszym kontakcie osoby nie wyrażają szczególnego zainteresowania, to finalnie uczestniczą w sąsiedzkim święcie razem z innymi. Sąsiadom trzeba dać czas – pamiętajmy, że każdy z nas ma pracę i inne obowiązki, które przysłaniają potrzeby towarzyskie i integracyjne.
W następnym wpisie w serii „Dobra rada dla sąsiada” doradzimy Wam, jak poprowadzić pierwsze spotkanie :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz